Kuidas säästa korteris elektrit?

Säästmise ja tarbetute kulutuste vähendamise teema on iga pere jaoks kuum teema. See muutub eriti aktuaalseks kriiside ja erinevate majandusblokaadide ajal. Kuigi viimasel ajal, eriti lääneriikides, pole elektri säästmise peamiseks ajendiks pere-eelarve kokkuhoiu probleem, vaid keskkonnast hoolimine või kõrgtehnoloogia demonstreerimine.

energiasäästu sümboliseeriv pilt

Meie tegelikkuses on kõik äärmiselt lihtne ja proosaline – proovige optimeerida elektritarbimist ja kasutage nii säästetud vahendeid muudeks kiireloomulisteks vajadusteks. Säästma hakata pole keeruline, tuleb lihtsalt ükskord selgeks teha, kuhu ja kuidas hinnalisi kilovatte kulutatakse.

Selle probleemi mõistmine viib lõpuks nende loogiliste sammudeni, mis välistavad tarbetud kulutused.

Miks on elekter kallim?

Kõiges on süüdi turumajandus. Suured, valdavalt riigile kuuluvad elektrit tootvad ettevõtted on keskendunud ülekasumi ammutamisele, mille saavutamiseks ei kõhkle kasutada erinevaid nippe ja nippe.

Varem ei mõelnud keegi isegi ressursside säästmise vajadusest.

Nüüd, kui riik läks üle tururööbastele, on olukord kardinaalselt muutunud. Riiklik poliitika toetab sageli oligarhilisi struktuure, mis on suured maksumaksjad, unustades samas lihtrahva.

Tariifide tõstmise objektiivsed põhjused:

 • Planeedi varud pole lõputud. Igal aastal väheneb energiaressursside hulk ja nende tootmise maksumus tõuseb. Majanduses on kõik omavahel seotud – näiteks bensiini hinna tõus toob automaatselt kaasa teiste tariifide tõusu, inflatsiooni tõusu. Sellest tulenevalt peavad energiaressursse tootvad ettevõtted tõstma oma teenuste tariife, et katta kulusid ja mitte jääda kahjumisse.
 • Kulude kasvu oluliseks põhjuseks on ka asjaolu, et tohutul hulgal elektriseadmeid, mida inimesed igapäevaselt kasutavad. Seetõttu töötavad trafoalajaamad maksimaalse võimsusega. Enamik neist võeti kasutusele rohkem kui pool sajandit tagasi ja pole mõeldud sellise mahuga koormustele. Seetõttu juhtub õnnetusi üha sagedamini ning nende alajaamade ja elektriliinide remont ja renoveerimine maksab palju raha. Nendel eesmärkidel raha kogumiseks on ettevõtted sunnitud tegema sellise ebapopulaarse otsuse nagu tariifide tõstmine.

Miks on energia säästmine nii oluline?

Ükskõik kui banaalselt see ka ei kõlaks, aga Maa on meie ühine kodu ja loodusvarad sellel pole piiramatud, iga päevaga jääb neid aina vähemaks.

Siin on mõned põhjused, miks on oluline energiaressursse säästa:

 • kuna keegi pole looduses ainete ringlust tühistanud, siis mida vähem kasutame loodusressursse, sh elektrit, seda turvalisemad on metsad ja veeallikad - kui õhusaaste ei lõpe, siis vähemalt väheneb;
 • iga inimene saab anda oma panuse loodusvarade – jõgede, järvede, maavarade, kliima – säilimisse;
 • kahjulike ainete keskkonda sattumise vähendamine mõjutab otseselt rahva tervist;
 • säästetud elektrist saadavat kasu ei tunne mitte ainult konkreetne perekond, vaid kogu inimkond tervikuna.

Huvitav fakt: vaid umbes 100 W säästmine võib säästa umbes 50 kg kivisütt, umbes 40 liitrit naftat või rohkem kui 30 kuupmeetrit maagaasi.

Seaduslikud viisid elektri säästmiseks

Kuna inimesed on alati olnud kuulsad oma leidlikkuse ja leiutamise poolest, on energia säästmiseks palju võimalusi.

mõõta arvesti näitu ja säästa energiat

Kaaluge ainult seaduslikke vahendeid:

 • Lihtsaim ja tõhusaim viis on kustutada tuled nendes ruumides, kus see pole vajalik. Pealegi peaks välja kujunema mingi konditsioneeritud refleks: kui lahkute ruumist kauemaks kui 5 minutiks, lülitage valgus välja. Vahet tunnete sõna otseses mõttes järgmisel kuul, kui kviitungile märgitakse palju väiksem summa.
 • Vahetage lambipirn. Tavapäraste hõõglampide asemel ostke säästupirnid. Kuigi need on kallimad, säästavad nad lõpuks nii-öelda pika vahemaa pealt korraliku summa. Kuna sellised pirnid praktiliselt ei kuumene, suunatakse tarbitav energia eranditult valgustusele. Tavaliselt teenivad nad hästi 3-4 aastat.
 • Enamasti ei kipu inimesed kõiki lambipirne korraga säästupirne vahetama, vaid soovivad vanade üles ütlemisel teha järk-järgulist väljavahetamist. Sellisel juhul peaksite alustama ruumist, kus pirnid töötavad pikka aega.
 • Õige valgustus. Kui valgustid on puhtad, valgustavad need ruumi paremini. Ja see omakorda tähendab, et saab kasutada vähem võimsaid lampe. Veenduge ka, et kõik aknad oleksid puhtad. See pole kasulik mitte ainult feng shui eesmärkidel (arvatakse, et see toob teie koju positiivset energiat), vaid võimaldab teil ka tuled veidi hiljem sisse lülitada.
 • Kasutage kombineeritud valgustust, st kui üldvalgustusele lisatakse kohalik valgustus (otse töökohal asuvad lambid). Teisisõnu, lühtris ärge lülitage korraga sisse kõiki pirne, vaid ainult pooli. Sel juhul kompenseerib puuduva valguse laualamp, lambi või põrandalamp.
 • Usaldusväärne soojusisolatsioon. Korteri soojustamiseks rakendatud meetmed annavad võimaluse oluliselt vähendada oma energiakulusid. Kuidas? See on väga lihtne - suvel ei pea te kulutama ressursse kliimaseadmetele ja talvel - küttele. Isoleerige kõik aknad, tihendage kõik praod ja tühimikud ning veelgi parem (võimalusel) paigaldage topeltklaasid. Samuti võtke kasutusele kõik abinõud välisukse ja eriti põranda isoleerimiseks.
 • Ühendage kõik kasutamata seadmed pistikupesast välja. Ootamatult, kuid tõsi – telerid, arvutid ja isegi mobiiltelefonid, laaditud ja unustatud, tarbivad jätkuvalt elektrit ooterežiimis. Seadme peanupuga väljalülitamine ei tähenda, et energiatarbimine oleks peatatud. Neid taustakulusid jälgides saate oma igakuiselt arvelt kuni 10% säästa.
 • Ärge pange külmkappi pliidi kõrvale. Sel juhul peab sügavkülmik töötama intensiivsemalt ja tarbima vastavalt rohkem energiat.
 • Asendage vana juhtmestik, mis võib olla raisatud voolu allikas.
 • Kasutage soojust peegeldavaid ekraane. Aku taha asetatud lihtne fooliumitükk säästab palju raha.

Säästke raha imeseadmetega

Imeseade pole midagi muud kui andur. Kuidas selline tehnika töötab? Seade tegeleb sellega, et see muudab reaktiivenergia aktiivseks.

Selle nutika väljendi dekodeerimine võib olla järgmine: kõik elektriahelad sisaldavad aktiivenergiat, kuid samas on ka reaktiivenergiat, mis läheb raisku. Kõik elektriseadmed (külmkapid, telerid, lambid) tarbivad ainult aktiivenergiat ning sellegipoolest arvestatakse pakkimisel ka reaktiivenergiat, mis selles protsessis ei osale.

See tähendab, et me maksame selle eest, mida me ei saanud. Ja muundur on mõeldud nende kadude kompenseerimiseks. Teisisõnu, see imeseade kustutab kasutu reaktiivenergia, mida kodumasinad ei kasuta.

Kodumasinad ja energiasääst

Iga meie kodu kasutuses olev seade nõuab individuaalset lähenemist.

Külmkapp

Reeglina ei jaga disainerid meie korterites köögile palju ruumi, nii et sageli on külmiku ainus võimalik koht kohe aku kõrval. Kuid võimalusel tuleks järgida reeglit – ära pane seda pliidi ja küttesüsteemi kõrvale, sest "kuuma" naabri tõttu peab ta kõvasti tööd tegema, kulutades seeläbi rohkem energiat.

Tolmuimeja

Tolmukollektorit tuleb regulaarselt puhastada, vastasel juhul suureneb energiakulu 10-15%. Töötamise ajal ei soovitata seda liiga sageli välja lülitada, kuna see "sööb" kõige rohkem energiat sisse / välja lülitades.

Elektripliit

See seade, ilma milleta ükski pere hakkama ei saa, on eriti räpane. Optimeerimisnõuanded:

 • ärge soojendage ahju;
 • lülitage mõni minut enne küpsetamist välja, sel juhul jõuab see põletite jääksoojusel ise;
 • sulgege nõud kaanega;
 • vala vett täpselt nii palju, kui on vaja munade ja köögiviljade keetmiseks;
 • kasutatavate nõude põhi peab olema ühtlane, et kokkupuude põletiga oleks täielik;

Pesumasin

Järgige pesumasinaga kaasasolevaid juhiseid:

 • kasutage sagedamini säästlikke või kiirpesu režiime;
 • kasutada täiskoormust, kuid ilma ülekoormuseta;

Konditsioneerid

 • Väga oluline on seada temperatuur, mis on ruumi jahutamiseks kõige optimaalsem. Ärge unustage sulgeda kõik aknad ja uksed.
 • Konditsioneer tuleks osta vastavalt ruumi suurusele. Väikese ruumi jaoks on võimas konditsioneer täiesti vabatahtlik.

Arvutid

 • Proovige sagedamini kasutada sülearvutit, kuna see on säästlikum kui protsessoriga koduarvuti.
 • Vähendage ekraani heledust (aga ainult siis, kui see teid ei häiri).
 • Ärge pange "unerežiimi", vaid lülitage see lihtsalt välja, kui te seda pikka aega ei kasuta.

Küttekehad

 • Veel üks kodumasin, mida iseloomustab pidurdamatu "isu". Siin saab olla ainult üks nõuanne - selleks, et seda seadet võimalikult vähe kasutada, soojustage korter.

Energiasääst: päeva- ja öötariifid

tulede väljalülitamine energia säästmiseks

On veel üks huvitav võimalus raha säästa. Vähesed inimesed mõtlevad sellele (või lihtsalt paljud ei tea), kuid on olemas selline asi nagu päevane ja öötariif.

Selle põhjuseks on eelkõige asjaolu, et elektrijaama põhikoormus langeb täpselt päeval ja öösel töötavad nad peaaegu jõude. Seetõttu on öösel elekter odavam.

Kui soovite seda praktikas proovida, peate ostma ja registreerima kahetariifse arvesti. Need on vabalt saadaval kõikides kauplustes.

Sellise loenduri abil saate hõlpsalt programmeerida öiseks ümberlülituseks mis tahes kodumasina - pesumasina, kiirkeedupoti, nõudepesumasina jne.

Loomulikult võib agregaatide öine töötamine tekitada mõningaid ebamugavusi nii omanikele kui ka naabritele, seega jätame selle asja igaühe enda otsustada.

Targa kodu süsteem: automaatne arvestus ja tarbitud ressursside kontroll

Edusammud kõrgtehnoloogiate vallas annavad tunda: massiliselt hakkasid ilmuma erinevad trafod, releed, kaug- ja automaatlülitid, mille ainus eesmärk on säästa elektrit. Eksperdid ütlevad, et tänu nendele imetehnikatele saab energiakulu vähendada 8-10 korda.

Nende abiga saab programmeerida näiteks valguse teatud ajaks väljalülitamist. Sageli on sellised seadmed varustatud mikrofonidega ja töötavad, kui nad "kuulevad" mingit müra. Sarnast uuendust on enamikus meie sissepääsudes juba rakendatud.

Lisaks on olemas ka nn hämariku lülitid, mis pimeduse saabudes automaatselt sisse lülituvad.

Spetsiaalse varustuse ja arvuti abil saate seadistada automaatse energiakontrolli.

See nutikas süsteem suudab spetsiaalsete andurite abil kindlaks teha, millises ruumis, kui palju elektrit on tarbitud, ning anda pärast andmete analüüsi rohkem nõu, mida säästmiseks ette võtta.

Samuti saab erinevate andurite abil programmeerida suvalise kodumasina kindlal kellaajal sisse või välja lülituma, reguleerida näiteks lambi heledust või nii, et see töötaks siis, kui liikumist pole ja vastupidi.

Kuidas arvestiga korteris elektrit säästa?

Loenduri töös on kõige olulisem see, et see ei hindaks näitu üle. Lihtsaim viis arvesti lojaalse töö kontrollimiseks on lülitada teatud ajaks sisse võrdluskoormus ja võtta näidud. Kui on kahtlusi õiges töös, on parem seade välja vahetada.

Oluline on teada: koormuse täieliku puudumisel on ketta väike ja mittetäielik pöörlemine vastuvõetav ainult üks kord 15 minuti jooksul. Elektroonilisel loenduril on sama perioodi jooksul üks vilkumine. Kui ketas vilgub või pöörleb sagedamini, on vaja korralikku ühendamist või asendamist.