Energiatõhusus - mis see on: küte, valgustus, energiatõhus maja / korter

energiasäästulamp kodus energiatõhususe parandamiseks

Energiatõhusus on spetsialiseeritud tööstus, mis on pühendatud energia ratsionaalse või tõhusa kasutamise tagamisele.

Selle tööstusharu raames uuritakse meetodeid hoonete, tööstusrajatiste varustamiseks vajaliku energiakogusega, vähendades samal ajal selle kasutamise kogumahtu.

Samal ajal pole see praktilise tegevuse suund energiasäästuga identne, kuna selles ei uurita, kuidas energiat säästa, vaid uuritakse selle kõige ratsionaalsemat kasutamist.

Tulevik pole nafta ja gaas, vaid patareid ja energiasääst. Tähtis on mitte ainult ressursse ammutada, vaid ka neid tõhusalt kasutada.

Energiatõhususe kriteeriumid

Energiatõhususe kriteeriumid töötatakse välja eraldi elamute, tööstus- ja muude rajatiste jaoks. Nii et elamute puhul on selliste kriteeriumide näited:

 • soojusvarustussüsteemi maksimaalne energiatarbimine igal kütteperioodil;
 • nõuded mugavaks elamiseks elamu ruumides;
 • vajadus välistada kondenseerumine sisepindadel.

Energiatõhusus seisneb keskkonna eest hoolitsemises. Tööstuses, mootorites energia muundamise käigus kaotatakse märkimisväärne osa sellest soojuse kujul. Kadunud energia hulk määratakse mootori energiatõhususe järgi. Energiasäästlike elektrimootorite kasutamine võib oluliselt vähendada energiatarbimist ja vähendada süsinikdioksiidi kontsentratsiooni keskkonnas.

Energiatõhususe järgimise kontrollimiseks energiaauditi raames kasutatakse selliseid seadmeid nagu traadita andurite võrgud ja termokaamerad.

Leibkonna tasandil kasutatakse energiasäästlikke lampe, mitutariifseid arvesteid, integreeritud nutikodu süsteeme ja palju muud.

Ettevõtetele: energiatõhususe parandamine on keskpikas perspektiivis väga kulutõhus strateegia ja paljude tegevussuundade jaoks väga kiire tulemus.

Energiasäästlikud kütteseadmed: infrapuna kütteseadmed, autonoomsed elektrikonvektorid, energiasäästlikud radiaatorid

Kui on vaja anda väike soojusenergia või korraldada kohalik küttesüsteem, kasutatakse kõige sagedamini elektrikeristega seadmeid. Selle kategooria kõige energiatõhusamad kaasaegsed seadmed on:

 • Infrapuna kütteseadmed- kaasaegsed otsese elektrikütte seadmed, mille tegevus ei seisne ruumisisese õhu tavapärases soojendamises, vaid ruumi enda konstruktsioonide soojendamises, see tähendab, et puudub jahutusvedelik. Elektrienergia, mida kütteseade võrgust saab, muundatakse otse soojuseks. Samal ajal tagavad need seadmed ühe kõige tõhusama soojusülekande taseme, nende efektiivsus ulatub 90 protsendini.
 • Eraldi elektrilised konvektorid- kasutatakse kohalikuks kütteks, sageli paigaldatakse väikestesse ruumidesse, vannitubadesse. Tavapäraste küttesüsteemidega võrreldes säästavad need seadmed 25–30 protsenti energiasäästu, samas kui täieliku töövõime saavutamiseks kulub neil vaid 5 minutit. Energiasääst saavutatakse tänu vähenenud tarbimisele, samuti minimeeritakse soojuskadusid konvektori ümbritsevate struktuuride kaudu. Need seadmed sobivad kasutamiseks tavalistes eluruumides või kontorites, nad võivad töötada ööpäevaringselt.
 • Energiasäästlikud radiaatorid- need seadmed tagavad suurepärase soojusjuhtivuse, kuna kasutatavatel materjalidel (vask, alumiinium) on kõrge soojusülekandetegur. See seade töötab vastavalt traditsioonilisele põhimõttele, see tähendab, et see soojendab ruumi õhku normaalse elu jaoks vajalikuks temperatuuriks. Samal ajal on seadmetel lisaks kõrgele energiatõhususele kõrgem ohutusaste, nende pind ei kuumene eriti, mis võimaldab neid kasutada isegi haridus- ja koolieelsetes lasteasutustes, haiglates.

Seega tagavad tootjad igas loetletud seadmes kõrge energiatõhususe, minimeerides energiakadusid, luues kõrge soojusjuhtivuse ja soojusenergia väljundi. Seda tüüpi seadmete tõhusust saab kontrollida energiaauditi abil, enamasti näitavad need suurepäraseid tulemusi.

Pöörake tähelepanu ka õlijäätmetega kütteseadmetele. Nende kütus on utiliseeritav toode, mistõttu on see madal.

Suurima efektiivsuse saab seadmete töö automaatsest reguleerimisest - kohalike juhtimissüsteemide abil või targa kodu piires.

Kuidas korraldada energiatõhusat valgustust

Energiasäästliku valgustuse korraldamine on üsna oluline küsimus, mida tuleb käsitleda terviklikult, moderniseerides valgustussüsteemi täielikult, mis hõlmab järgmist:

 1. valgusallikas - on vaja kindlaksmääratud allika võimsust vähendada nii, et see ei mõjutaks negatiivselt selle valgusvõimsust;
 2. liiteseadis - energiatõhusates valgustussüsteemides kasutatakse väikeseid energiat tarbivaid seadmeid;
 3. valgustussüsteemi automatiseerimise elemendid.

Kuidas ise energiatõhusat valgustust korraldada?

Alustuseks tasub läbi viia sõltumatu energiaaudit, selgitades välja kõige kulukamad tarbijad.

Ülaltoodud energiasäästliku valgustussüsteemi diagramm näeb ette teatud lampide, liiteseadiste, andurite kasutamist. Sellised seadmed elamu-, kontori- või tööstuspindades võivad olla:

 • luminofoorlambid, halogeenlambid, naatriumlambid;
 • liiteseadised peavad olema elektroonilised, elektromagnetilised või rauast rauast südamikega elektromagnetilised;
 • valgustussüsteemi automaatikaelemendid - erinevad andurid (näiteks liikumisandur), mis võimaldavad optimeerida energiatarbimist, nutikas kodu.

Lisaks energiatõhusa valgustussüsteemi määratud elementidele on soovitatav kasutada kaudseid valgusteid. Kaasaegsed uuringud näitavad, et need tooted võivad vähendada kõigi elu- või tööstuspindade valgustuskulusid 25–30 protsenti.

kaudne valgusti energiatõhususe suurendamiseks

Mida tuleb teha energiatõhusa valgustuse korraldamiseks?

Lisaks energiatõhusa valgustussüsteemi ülaltoodud elementide ostmisele vajate:

 1. korraldage valgusallikad optimaalselt ruumi ala ulatuses, et neid kõiki võimalikult palju kasutada - konkreetsed paigutused sõltuvad ruumi alast ja muudest omadustest;
 2. õigeaegselt teostama valgustussüsteemi vajaliku hoolduse (puhastage ja vahetage lambid);
 3. ratsionaalselt tarbida elektrit või täielikult automatiseerida valgustussüsteem ülalkirjeldatud viisil.

Korteri energiatõhusus: kuidas kontrollida ja parandada. Kuidas teha korter soojemaks

Kõige ideaalsem viis piirkondade tuvastamiseks, mille kaudu soojus ruumist lahkub, on termokaamera abil. See seade näitab kohe, millised korteri kohad on energiatõhususe osas problemaatilised. Niisiis, kus elamu kõrghoones saab soojust põgeneda?

 • Aken: see on kõigi korterite kõige kaitsmata piirkond. Eriti kui kasutatakse mitte plastist, vaid puitaknaid. Lõppude lõpuks deformeerub puit aja jooksul, kuivab, selles ilmuvad praod. Puidust akende kaudu pääseb korterist välja kuni 25% soojusest. Ja kui aknad on suured, siis isegi kuni 40%. Mõõtmetest rääkides: maast laeni panoraamaknad on küll ilusad, kuid energiasäästu seisukohalt mitte eriti ökonoomsed. Pöörake tähelepanu akende paigaldamisel kasutatavale vahule, see peab olema kohandatud väliskeskkonnaga, ka väljastpoolt tuleb kõik praod, millesse vaht valati, kaitsta spetsiaalsete ülekatetega.
 • Aknalauad: kui korrusmaja ehitas hoolimatu arendaja, siis võivad aknalaudade all olla tõelised praod. Ja kui panete siia põleva küünla, võite märgata tuuletõmbest leegi võnkumist. Kahjuks võivad sellistel juhtudel, eriti telliskivimajades, olla probleemid kogu aknaava kui tervikuga, seetõttu on vaja aknalaud, nõlvad maha rebida ja kõik kohusetundlikult ümber teha.
 • Seinad: kui seinu pole soojustatud, siis pääseb läbi nende ka soojus. Isegi kui isolatsiooni kasutatakse seinte välisküljelt, võib liitekohtade ruumidesse imbuda ka külma õhku. Soojust saab soojustamata seinte kaudu pääseda 25–60% (kõik sõltub sellest, kas tegemist on tellistest või raudbetoonist majaga). Sisemine isolatsioon aitab vähendada ka soojuskadu.
 • Põrandavahetalad: kuidas mitte põrandaplaatide vuuke tsementeerida, igatahes ilmuvad aja jooksul nendes kohtades praod. Ja kui mitmekorruseline hoone kahaneb, mis kestab mitu aastat, hakkab mõnes kohas krohvi maha kukkuma. Kui mõni pragu ilmub, pääseb selle vahelt läbi soojus.
 • Uksed: need avanevad peaaegu iga päev ja sel ajal läheb soojus lihtsalt tänavale. Kuumuse väljapääsu vähendamiseks selle piirkonna kaudu on vaja paigaldada topeltuksed või eesruum.
 • Torude läbipääsukohad: see kehtib kõigi insenertehniliste kommunikatsioonide kohta kanalisatsiooni, veevarustuse, gaasistamise, ventilatsiooni näol. Kõik need torud läbivad mis tahes korteri seinu. Torude sisenemis- ja väljumiskohtades on kinnitatud spetsiaalsed pistikud. Samuti tasub pöörata tähelepanu kliimaseadmetele, kontrollida, kas nende kommunikatsiooniks tehtud aukudest pole lekkeid.
 • Lakke süvistatavad valgustid: läbi nende imbub ruumist välja ka soojus, kuna nendes kohtades on lagi õhem.
 • Toanurgad: Nurkade kaudu eraldub veelgi rohkem soojust kui seinte endi kaudu. Seega, mida rohkem on korteris nurki, seda intensiivsemalt kaob ka soojus.
 • Seen välisseinal või kohas, kus krohv on maha koorunud: seen ilmub ainult nendes kohtades, kus korterist eraldub soojus. Kui sein on külm ja soojus sellest läbi ei imbu, siis ei ilmu seen sinna kunagi. Samuti annab kipsi koorimine mõista, et seinas on pragusid (need võivad olla isegi mikroskoopilised, kuid soojus pääseb nende kaudu ikkagi läbi).
 • Korrus: läbi selle võib soojus pääseda kuni 15%. See tähendab, et ka põrand tuleb soojustada. See kehtib eriti kaaride kohal asuvate korterite kohta, kus soojus läheb põranda kaudu otse tänavale.
 • Pistikupesad: sageli uutes hoonetes talvel puhub neist sõna otseses mõttes välja võimas külma õhuvool.
 • Lodžad ja rõdud: need on igas linnakorteris tõeline probleem, seega tuleb neid soojustada.
 • Patareide kütmine: need paigaldatakse tavaliselt akende alla. Kui aknad on riputatud paksest kangast pikkade kardinatega, siis talvel läheb osa patareide soojusest tänavale. Radiaatorite kogu soojus ei pääse tuppa otse nende ees seisva mööbli tõttu. Radiaatorile kogunenud tolm, värv, praht vähendab ka soojusülekannet. Kaasaegsetel bimetallakudel on suurepärane soojusjuhtivus. Uutes majades on ökonoomsuse huvides tavaliselt paigaldatud primitiivsed radiaatorid. Vahetage need välja ja võite olla üllatunud, kui soe korter võib olla. Pöörake tähelepanu radiaatori ühtlasele kuumutamisele - kogunenud õhk eemaldatakse spetsiaalse võtmega.

Märge: kõiki loetletud kohti tuleks perioodiliselt kontrollida, kuna materjalid vähenevad aja jooksul, muudavad nende omadusi, soojusjuhtivust ja kus kõik oli kuni viimase ajani korras, võib homme ilmuda külm sild.