Energiasääst – mis see on ja miks seda vaja on

Elektri ratsionaalne kasutamine ei ole ainult eelarve murekoht. See on teadlik panus keskkonna hoidmisse, mis ei eelda tavapärasest mugavustasemest loobumist.

põrandalamp valgustamiseks ja energia säästmiseks

Miks on vaja energiat säästa

Kõige ilmsem energia säästmise eelis on isiklike või perekulude vähenemine ning valgustite eluea pikenemine. Seega võib tulede kustutamine ruumides, kus kedagi ei ole, lampide pesemine, säästulampide paigaldamine ja muud meetmed säästa üle poole igakuisest elektriarvest. Ja lihtsalt kasutamata seadmete – teleri, arvuti, tahvelarvuti, telefoni vms – võrgust väljalülitamine vähendab energiakulu keskmiselt 300 kWh aastas. See on kolmeliikmelise pere igakuine elektritarbimine!

Keskkonnaorganisatsioon Greenpeace kutsub üles säästma energiat, et päästa planeet kliimamuutuste eest. Seega moodustas Maailma Ressursside Instituudi (WRI) andmetel 2021. aastal energia 76% ülemaailmsetest kasvuhoonegaaside heitkogustest, mis kiirendavad globaalset soojenemist.

Valitsustevaheline kliimamuutuste paneel (IPCC) usub, et planeedi keskmise temperatuuri tõus rohkem kui 1, 5 °C võrra toob kaasa maailma ookeani taseme tõusu, põudade ja üleujutuste sageduse suurenemise ning ohtu paljude taime- ja loomaliikide olemasolu. Globaalsed muutused on juba alanud ja Arktika jää sulamine on selle tõestuseks.

Inimkonnal on endiselt võimalus ennetada ökoloogilist katastroofi, sealhulgas energiasäästumeetmete abil. Aga kui atmosfääri keskmine temperatuur tõuseb kahe kraadi võrra, väljub olukord kontrolli alt ja tagajärjed on pöördumatud.

Energiatõhusus ja energiasääst

2009. aastal võeti vastu energiasäästu ja energiatõhususe parandamise seadus. Selle peamised põhimõtted:

 1. Energiaressursside ratsionaalne kasutamine.
 2. Energiasäästuprojektide toetamine ja stimuleerimine.
 3. Elektritarbimise arvestus arvestite abil.
 4. Energiasäästu efektiivsuse tõstmine, sh kõige vähem energiat tarbivate toodete kasutamine, näiteks luminofoorlambid, A-klassi kodumasinad.
 5. Temaatiliste ürituste korraldamine. Näiteks arutatakse riigiasutustes kõrge energiatõhususklassiga seadmete ostmist, konditsioneeride töö reguleerimist, liikumisandurite paigaldamist.

Energiasäästuprogrammi/plaani energiatarbimise vähendamiseks saab koostada igale organisatsioonile ja isegi eluruumile.

valgustuse juhtimine energia säästmiseks

Valgustuse automatiseerimine raha säästmiseks

Energiasäästutehnoloogiate oluline osa on "intelligentsed seadmed" valgustusseadmete töö automatiseerimiseks. Need sisaldavad:

 • Dimmerid. Need võimaldavad teil kaugjuhtimispuldi, häälkäskluste, plaksutamise abil valguse heledust kaugjuhtida.
 • Liikumisandurid. Nad reageerivad liigutustele ja lülitavad valguse välja, kui ruumis pole kedagi. Need on paigaldatud treppidele, liftidele, verandadesse ja laoruumidesse.
 • Kohaloleku andurid. Tundlikumad seadmed, mis jäädvustavad isegi väikseimaid liigutusi, näiteks silmade pilgutamist. Kohalolekuandurid ei lase valgusel kustuda, kui üks pereliikmetest istub oma lemmiktoolis raamatut lugema.
 • Valgusandurid. Reguleerige kunstliku valguse heledust sõltuvalt loomuliku valguse tasemest. Need seadmed töötavad tavaliselt koos liikumis- või kohalolekuanduritega.
 • Taimerid. Veenduge, et tuli lülitub sisse ja välja programmeeritud ajal.
naine, kes õpib energiasäästuprogrammi

Energiasäästulampide kasutamine

Varem kasutati valgustamiseks hõõglampe. Nende sees on vaakumis tulekindel volframniit. Kui seda läbib elektrivool, siis see soojeneb ja hakkab hõõguma. Volframhõõgniidi temperatuur ulatub 2600-3000°C-ni. Sellepärast on hõõgpirn nii kuum, kui see on välja lülitatud – laske sellel enne kätte võtmist jahtuda.

Progressiivne alternatiiv on energiasäästlikud (luminofoor)lambid. Need on täidetud argooni või neooni ja elavhõbedaauru seguga. Kui elektronid puutuvad kokku elavhõbeda aatomitega, tekib ultraviolettkiirgus. See muutub nähtavaks valguseks, kui see läbib spetsiaalse ainega - fosforiga kaetud klaasi (tuleneb ladinakeelsest sõnast "lumen" - "valgus" ja kreeka keeles "foros" - "laager").

Luminofoorlampide eelised:

 1. Vastupidavus - 6 kuni 15 tuhat tundi pidevat põlemist. See on umbes 20 korda pikem kui hõõglambid.
 2. Maksimaalne energia muundatakse valguseks - hõõgniidi soojendamise kulude puudumise tõttu, nagu hõõglampides.
 3. Värvitemperatuuri valik. Seega sobib magamistuppa pigem soe valgus, mis muudab ruumi mugavamaks, ja külm valgus kontorisse, aidates keskenduda.
 4. Eraldab minimaalselt soojust. Tänu sellele sobivad luminofoorlambid plastikelementidega lampidega.
 5. Ühtlane valgusvoog. Hõõglampides liigub valgus ainult mööda volframniiti, luminofoorlampides aga kogu helitugevuse ulatuses. See vähendab silmade pinget eeldusel, et lambil on minimaalne virvendussagedus. Kui arvutit, nutitelefoni või muid seadmeid kasutatakse siseruumides, on soovitatav valida lambid, mille pulsatsioonitegur ei ületa 5%.

Valguse sagedane sisse- ja väljalülitamine võib vähendada luminofoorlampide eluiga, mistõttu on parem neid liikumisandurite ja muude juhtseadmetega mitte kasutada. Samuti ei tohi me unustada, et kolvis on elavhõbe ja fosfor. Et need ained looduskeskkonda ei satuks, ei saa säästulampe koos muude jäätmetega ära visata, need võetakse vastu spetsiaalsetes punktides.